Jeigu nematote paveikslėlių spauskite čia


 

 

2016 m. LIEPA - GRUODIS

SVEIKINIMAS

 



Gerbiamieji Baltijos osteointegracijos akademijos nariai,

 

BOA Tarybos vardu sveikinu visus 2017 metų proga! Linkiu visiems laimės ir meilės šeimose, pasisekimo įgyvendinant svajones. Tikėkimės, kad ir mūsų nelengvoje profesijoje atsiras vis daugiau naujovių, teigiamų pasikeitimų.

Norėdamas nuteigti visus optimistiškai siūlau keletą įdomių faktų apie dantų implantaciją.

Dantų implantacija tampa vis populiaresniu gydymo metodu dėl šių priežasčių:

1. Labai išsivystė implantų kokybė. Šiandien tapo lengviau implantuoti, supaprastėjo protezavimo procedūros. Dantų implantai yra pripažinti kaip geriausias dantų eilių reabilitacijos metodas.
2. Demografnės priežastys. Daugelis žmonių vaikosi geros jaunatviškos išvaizdos. Nuimami dantų protezai jiems netinka.
3. Šypsenos faktorius. Estetinė odontologija tampa vis svarbesnė kultūros dalis. Dantų implantacija pasitarnauja išsaugant nepriekaištingą šypseną.
4. Labai aukštas sėkmingo gydymo rodiklis – daugiau nei 95% sėkmingų atvejų laikotarpyje virš 10 metų. Šis metodas viršija net endodontiškai gydytų dantų išgyvenamumą, nebent reikalauja daugiau papildomų chirurginių procedūrų taikymo (12.4 ir 1.3 procentai atitinkamai). Darosi vis populiaresnis kitų protezavimo metodų atžvilgiu.
5. Mokymas apie dantų implantaciją jau tapo universitetų mokymo programos dalimi.
6. Nuo 1980 metų smarkiai sumažėjo kontraindikacijų dantų implantacijai skaičius. Dantų implantų dizainas, paviršiai, kaulo augmentacijos procedūros buvo pastoviai tobulinamos. Buvo surinkta daug klinikinio gydymo rezultatų duomenų.
7. Tapo rimta alternatyva nuimamiems dantų protezams, pacientai gali ne tik kramtyti, bet ir šypsotis. Dantų implantai beveik atstoja natūralius dantis.
8. Sutrumpėjo gydymo laikas. Dantų implantų sistemos yra tobulinamos, geriau suprantami ir išnaudojami kaulo biologijos procesai. Didėja klinicistų motyvacija ir pacientų teigiamas požiūris į metodą.
9. Atsiranda daugiau finansinių galimybių pacientams. Dalį kainos padengia draudimo kompanijos. Galų gale vieno implanto ir fiksuoto protezo kaina artėja prie trijų vienetų fiksuoto protezo kainos.
10. Didėja pacientų išprusimas ir žinios apie implantus. Vis daugiau informacijos pacientai randa internete ir ši informacija skatina pacientus klausti apie dantų implantaciją savo odontologo.

Parengta pagal American Association of Oral and Maxillofacial Surgeons medžiagą.

 
   

 Gintaras Juodžbalys
 medicinos mokslų daktaras, profesorius
 BOA Prezidentas

 
   

APŽVALGA

 
 

Danties rovimas ir implantacija

 
         
   

Parengė:
Profesorius Gintaras Juodžbalys

 
     
 

Viena iš pagrindinių problemų išrovus dantį yra alveolinio kaulo rezorbcija. Šioje apžvalgoje trumpai pateiksiu keltą pagrindinių principų-patarimų, kuriuos reikia žinoti odontologui apie alveolinio kaulo rezorbciją ir galimą gydymo metodo pasirinkimą.

Alveolinio kaulo rezorbcijos procesas jau yra ganėtinai smulkiai aprašytas, tačiau galima išskirti keletą esminių faktų:

1. Alveolinis kaulas daugiausiai rezorbuojasi horizontaliai, sunyksta būtent skruostinė alveolės sienelė. Rezorbcijos kiekis sunkiai prognozuojamas [1,2].
2. Nustatyta, kad horizontalus alveolės matmuo gali sumažėti iki 50%, o du trečdaliai šio matmens kiekio sumažėja per pirmuosius tris mėnesius. Literatūroje galima rasti straipsnių, kur aprašomas horizontalaus alveolinės ataugos matmens sumažėjimas iki 6.1 mm [3].
3. Vertikalus matmuo sumažėja nedaug, tačiau blogiausia, jog tai būdinga skruostinei sienelei [4]. Skruostinės alveolės sienelės vertikalaus matmens sumažėjimas gali nulemti estetinio rezultato trūkumą estetinėje zonoje. Kai kurie autoriai aprašo vertikalaus matmens sumažėjimą nuo 2,5 iki 4,5 mm [5].

Aukščiau aprašytų procesų pasėkoje turime atrofuotą ir pasislinkusią į gomurio arba liežuvio pusę alveolinę ataugą (1 pav.).

 
         
       
     
 

1 pav. Išrauto danties vietoje matoma atrofuota ir pasislinkusi į gomurio pusę alveolinė atauga.

 
     
 

Kokį gi gydymo metodą geriau pasirinkti išrovus dantį – ar betarpišką implantaciją, ar alveolės augmentaciją, ar tiesiog palaukti kol alveolė užgis? Pradėkime nuo to, kad kiekvienas metodas turi savo indikacijas ir, norint apsispręsti, reikia įvertinti alveolės klinikinius-anatominius ypatumus. Pirmiausia reikia išsiaiškinti dėl ko buvo rautas dantis. Žinoma, kad esant paslankiam dančiui dėl periodonto ligos, ženkliai atrofuojasi alveolinis kaulas, o išrovus dantį kaulas toliau tirpsta [6]. Jeigu dantis rautas dėl traumos ir nepažeistas alveolinis kaulas, dažnai tai idealus atvejis betarpiškai implantacijai. Jei dantis rautas dėl viršūninio periodontito, betarpiška implantacija ar augmentacija yra rizikinga dėl galimų uždegiminių komplikacijų.

Apibendrinant galima pasakyti, kad esama patologija gali nulemti aplink dantį esančių audinių uždegiminius-atrofinius pakitimus, į kuriuos reikia atsižvelgti. Pavyzdžiui, esant minkštai, cianotiškai, uždegiminei gleivinei, bus sunku susiūti alveolės kraštus. Aišku galima naudoti pažangius metodus, kai alveolė padengiama PRF ir tuomet uždegiminis fonas ne tiek svarbus.

Tačiau, svarbiausias faktorius, nulemiantis gydymo metodo pasirinkimą, yra esamo kaulo ir minkštųjų audinių kiekis. Audinių kiekio įvertinimui yra sukurta keletas klasifikacijų. Viena iš paprasčiausių pasiūlyta Elian su bendraautoriais [7] (1 pav.). Alveolės skirstomos į tris tipus: I tipas – minkštieji audiniai ir skruostinė sienelė atitinka cemento-emalės liniją prieš ir po danties rovimo. II tipas – išrovus dantį, yra pakankamai minkštųjų audinių, tačiau trūksta dalies skruostinės sienelės. III tipas - išrovus dantį, ženkliai trūksta minkštųjų audinių ir skruostinės sienelės kaulo.

 
         
       
     
 

2 pav. Elian su bendraautoriais pasiūlyta alveolės klasifikacija [7].

 
     
 

Jeigu norima detaliau atsižvelgti į alveolės klinikines-anatomines savybes, galima naudoti detalesnę, Juodžbalio su bendraautoriais [8] pasiūlytą klasifikaciją (2 pav.).

 
         
       
     
 

3 pav. Juodžbalio su bendraautoriais pasiūlyta klasifikacija [8].

 
     
 

Lentelėje Nr. 1 matyti, kad alveolės suskirstytos į tris tipus: adekvatų, kompromisinį ir deficitinį. Ši klasifikacija yra taikoma tais atvejais, kai ruošiamasi implantuoti estetinėje zonoje. Norint pasiekti kuo geresnio rezultato reikia atsižvelgti į minkštųjų ir kietųjų audinių kokybę ir kiekį. Pavyzdžiui, sunku tikėtis gero estetinio rezultato, jei nėra kaulinių papilų, nes minkštieji audiniai nepalaikomi kaulo, laikui bėgant rezorbuosis.

 
         
       
     
 

Lentelė 1. Juodžbalio su bendraautoriais pasiūlytos klasifikacijos parametrai ir alveolių tipai [8].

 
     
 

Be abejo reikia įvertinti ir savo patirtį bei sugebėjimus. Visada yra geriau vertinti situaciją labai realistiškai, nedalinti per daug pažadų pacientui, kad išvengti nemalonių situacijų. Viskas ką pasakysite prieš operaciją, dažniausiai bus priimta kaip neišvengiamas faktas. Jeigu pacientas kažko nesuprato arba klinicistas neišaiškino, tuomet visos kalbos apie gydymo rezultato trūkumus bus priimtos kaip pasiaiškinimas. Pacientas galvos, kad gydytojas teisinasi dėl savo klaidų ar nekompetencijos.

Esant III tipo deficitinei alveolei rekomenduojama atlikti augmentaciją ir tik po to implantuoti. Reikia pabrėžti, kad alveolės augmentacija jokiais būdais neturi būti rutininė visiems privaloma procedūra, o klinicistas turi būti susipažinęs su visomis tam skirtomis medžiagomis ir metodais, kad reikalui esant (estetinės priežastys, dideli defektai dėl kaulo traumos ar uždegimo) galėtų būti sėkmingai pritaikyti praktikoje.

Apibendrinat galima pasakyti, kad kaulo atrofija išrovus dantį yra neišvengiama, todėl gydymo metodus klinicistas turėtų taikyti kuo anksčiau. Tačiau, reikia atsižvelgti į prieš rovimą ir po rovimo esamą klinikinę-anatominę situaciją, paciento lūkesčius bei finansines galimybes ir savo kompetenciją bei patirtį.

 
 

Atgal į viršų

 
 
 
 

Literatūra

1.Devlin H, Ferguson MW. Alveolar ridge resorption and mandibular atrophy. A review of the role of local and systemic factors. Br Dent J. 1991 Feb 9;170(3):101-4. [Medline: 2007065] [doi: 10.1038/sj.bdj.4807427]
2. Lekovic V, Kenney EB, Weinlaender M, Han T, Klokkevold P, Nedic M, Orsini M. A bone regenerative approach to alveolar ridge maintenance following tooth extraction. Report of 10 cases. J Periodontol. 1997 Jun;68(6):563-70. [Medline: 9203100] [doi: 10.1902/jop.1997.68.6.563]
3. Schropp L, Wenzel A, Kostopoulos L, Karring T. Bone healing and soft tissue contour changes following single-tooth extraction: a clinical and radiographic 12-month prospective study. Int J Periodontics Restorative Dent. 2003 Aug;23(4):313-23. [Medline: 12956475]
4. Lekovic V, Camargo PM, Klokkevold PR, Weinlaender M, Kenney EB, Dimitrijevic B, Nedic M. Preservation of alveolar bone in extraction sockets using bioabsorbable membranes. J Periodontol. 1998 Sep;69(9):1044-9. [Medline: 9776033] [doi: 10.1902/jop.1998.69.9.1044]
5. Lam RV. Contour changes of the alveolar processes following extraction. J Pros Dent 1960 Feb;10(1):25-32. [doi: 10.1016/0022-3913(60)90083-4]
6. Park KB. Current soft tissue management in implant dentistry. Int J Periodontics Restorative Dent. 1998;21:211-9.
7. Elian N, Cho SC, Froum S, Smith RB, Tarnow DP. A simplified socket classification and repair technique. Pract Proced Aesthet Dent. 2007 Mar;19(2):99-104; quiz 106. [Medline: 17491484]
8. Juodzbalys G, Sakavicius D, Wang HL. Classification of extraction sockets based upon soft and hard tissue components. J Periodontol. 2008 Mar;79(3):413-24. [Medline: 18315423] [doi: 10.1902/jop.2008.070397]

 
   

Tel./faks.: +370 37 323153 │ El. paštas:info@boaoffice.lt

     
 

Jeigu norite atsisakyti BOA Naujienų, informuokite mus laišku.

 
     
 

© 2008 Baltijos osteointegracijos akademija. Visos teisės saugomos. BOA Naujienų medžiaga yra saugoma autorinių teisių. Griežtai draudžiama BOA Naujienų skelbiamą informaciją panaudoti kitose svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti šią medžiagą kuriuo nors pavidalu be leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti BOA, kaip šaltinį.
BOA Naujienų pateikta informacija yra teisinga ir nauja, tačiau BOA nesuteikia jokių garantijų dėl šios informacijos tikslumo ir neatsako už patirtą žalą kilusią naudojant pateiktą informaciją. Autorių nuomonė ne visada sutampa su BOA nuomone. Klinicistas naudodamas įvairius metodus asmeniškai atsako už gydymo rezultatą.
BOA Naujienos turi nuorodas į įvairius šaltinius ir interneto svetaines visame pasaulyje. Pastarųjų BOA nekontroliuoja ir negali garantuoti jų turinio tikslumo ir pagrįstumo.