2014 m. LAPKRITIS - GRUODIS

SVARBI INFORMACIJA APIE RENGINIUS

 
 

Mieli Kolegos,
 

 
 

Sveikiname visus su artėjančiomis Šventomis Kalėdomis ir Naujaisiais Metais!
Linkime Jums sveikatos, kuo geriausios sėkmės asmeniniame gyvenime, kūrybinių minčių ir daug daug gerų pacietų.

Laimės ir meilės 2015 metais!

Baltijos osteointegracijos akademijos Taryba

   
     
  __________________________________________________________________________________  
     
 

Kviečiame sudalyvauti apklausoje dėl 2015 m. konferencijos vietos

 
     
 

Vis dar vyksta atvira apklausa dėl 2015 metų BOA konferencijos miesto: Kauno ir Druskininkų.
Daugumą balsų turi Kaunas, tačiau balsavusiujų yra labai nedaug.
Kviečiame visus aktyviai dalyvauti ir išrinkti miestą, kuriame įvyks 2015 m. BOA pavasarinė konferencija!

Balsavimo anketa, rasite paspaude nuorodą šią nuorodą: http://goo.gl/forms/pzK2fHQNee

Dėkojame visiems, kurie balsavo!

 
   

MOKSLO NAUJIENOS

 
 

Dantų implantacija ir osteoporozė

 
         
   

Parengė:
Dr. Gintaras Janužis.

 
     
 

Dėka besivystančių technologijų ir plečiantis gydytojų odontologų kompetencijai, dantų implantacija tampa saugia ir rutinine procedūra. Žinoma, kaip ir kitos intervencinės procedūros, taip ir ši, dėl daugelio priežasčių, kartais gali būti nesėkminga. Didžiąją dantų implantacijos sėkmę lemia kokybiška implanto osteointegracija.
Kaip besistengtume pagreitinti šį procesą, jis įvyksta per racionalų, žmogaus biofunkcinių procesų determinuotą laiką. Dantų implantacija yra invazinė procedūra, kurios panaudojimą riboja kontraindikacijos, o dažniausiai - sąlyginės. Sąlygines kontraindikacijas dantų implantacijai kartais sunkiau tinkamai įvertinti bei interpretuoti nei nustatyti absoliučias. Viena iš tokių sąlyginių kontraindikacijų yra osteoporozė.
Osteoporozė – tai sisteminė griaučių liga, kuriai būdinga maža kaulų masė ir kaulinio audinio mikroarchitektūros pokyčiai, lemiantys padidėjusį kaulų trapumą ir lūžių riziką. (1 pav.) Tai gana klastinga liga, nepasireiškianti jokiais akivaizdžiais simptomais, kol nepasireiškia spontaniniais kaulų lūžiais.

 
         
       
     

1 pav. Normalaus ir porozinio kaulo mikroarchitektūra.
(Šaltinis: https://www.ravonknopf.com/can-get-dental-implants-osteoporosis-bone-diseases/)

 
     
 

Kodėl aktualu kalbėti apie osteoporozę odontologijoje? Osteoporozė - dažna liga, kuri paveikia maždaug 300 milijonų žmonių visame pasaulyje. Liga pakeičia kaip ir atraminio skeleto, taip ir žandikaulių kaulo struktūrą. Labiausiai pažeidžiama kaulo sritis yra porėtasis (spongiozinis) kaulas, kiek mažiau nukenčia tankusis (kompaktinis), sutrinka kaulo mikroarchitektūra, kuri labai svarbi implanto osteointegracijai. Duarte su bendraautoriais [1] tyrinėjo gyvūnams sukeltos osteoporozės įtaką titaninių implantų osteointegracijai. Nustatyta, kad osteoporozės pažeistame kaule iki 37,6 proc. sumažėja implanto ir kaulo kontaktinis paviršius. Autoriai nustatė reikšmingai pablogėjusią osteointegraciją lyginant su kontroline sveikų tiriamųjų grupe. Tiriant implanto paviršių po įvykusios integracijos nustatyta, kad nuo 1/4 iki 1/3 implanto paviršiaus padengia fibrozinis jungiamasis audinys, todėl nors implanto integracija ir įvyko, ji gali būti nepilnavertė. Taip galima paaiškinti klinikinius nepakankamos osteointegracijos atvejus. G. Giro su bendraautoriais [2] analizavo estrogenų įtaką kaulo kokybei osteointegracijos požiūriu ir nustatė, kad sutrikusios estrogenų koncentracijos atstatymas reikšmingai pagerina kaulo kokybines savybes ir padidina pilnavertės osteointegradijos plotą implanto paviršiuje. Kiti autoriai savo tyrimais patvirtina, kad postmenopauziniu periodu pakaitinė hormonų terapija palankiai veikia ne tik osteointegraciją, bet apsaugo nuo pernelyg sparčios kaulo degeneracijos aplink implantą ir reikšmingai stabdo marginalinio kaulo tirpimą.
Tad, ar osteoporozė yra kontraindikacija dantų implantavimui? Shibili su bendraautoriais [3,4] atliko pašalintų implantų histologinius tyrimus dviejose grupėse: sergantiems osteoporoze ir sveikiems. Gauti rezultatai parodė, kad gydoma ir sėkmingai kontroliuojama osteoporozė reikšmingos įtakos įvykusiai osteointegracijai neturėjo, todėl galima teigti, kad ši liga yra tik sąlyginė kontraindikacija (2 ir 3 pav.). Amorim su bendraautoriais [5] ir Sera [6] teigia, kad osteoporozė gali būti nesėkmingos osteointegracijos priežastis, tačiau tai yra valdomas procesas. Netgi išsiaiškinus, kad pacientams nenustatoma sisteminė osteoporozė, šis kaulo struktūrą keičiantis procesas gali pažeisti pavienius kaulus, kaip atraminio skeleto, taip ir žandikaulius. Tos žandikaulių sritys, kuriose nustatomas IV tipo kaulas (pagal Lekholm ir Zarb 1985), labiausiai pažeidžiamos osteoporozės. Siekiant pagerinti tokio kaulo kokybę prieš implantuojant patartina naudoti kelis gerai žinomus metodus: kaulo tankinimo (kompresijos) metodą ir trombocitais praturtintą fibriną (PRF). Taikant kaulo tankinimo metodą suardoma reta kaulo mikroarchitektūra ir nuosavo kaulo sąskaita sukuriama nauja struktūra kokybiškesnio kaulo formavimuisi aplink implantą. Implanto ložę pripildant PRF, sudaromos palankios osteokondukcinės ir osteoindukcinės savybės naujo kaulo formavimuisi aplink implantą. Šiuo metu atliekami kaulo tankinimo ir PRF įterpimo į porėtą kaulą tyrimai, kuriais tikimasi atstatyti kaulo kokybę bent iki III tipo kaulo (pagal Lekholm ir Zarb 1985) per 2 - 3 mėnesius prieš implantavimą.

 
         
       
     

2 pav. Kaulo ir implanto ribos mikrosskopija: a - negydoma osteoporozė; b - pamidronatu gydoma osteoporozė; c - ibandronatu gydoma osteoporozė; zoledrono rūgštimi gydoma osteoporozė.
(Šaltinis: http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S014296120800985X)

 
         
       
     

3 pav. Mikrokompiuterinė rentrgeno nuotrauka, kurioje matoma kaulo porėtumas apie implantą: a - negydoma osteoporozė; b - pamidronatu gydoma osteoporozė; c - ibandronatu gydoma osteoporozė; zoledrono rūgštimi gydoma osteoporozė.
(Šaltinis: http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S014296120800985X)

 
     
 

Pati nepalankiausia osteoporozės forma yra sisteminė. Labai svarbu išsiaiškinti, kaip ši ligos forma pacientui progresuoja, kaip gydoma ir kaip efektyviai užtikrinama kaulo tankio kontrolė. Šiais atvejais yra labai svarbus tarpdisciplininis bendradarbiavimas, konsultacijos su gydančiu endokrinologu. Kolegos medikai gali mums suteikti konsultacijas, papildomus duomenis apie paciento būklę, tačiau reikia suprasti, kad nei šeimos gydytojas, nei endokrinologas negali mums pasakyti ar implantacijai yra galima, ar yra pagrįstos kontraindikacijos. Šį sprendimą tenka priimti mums, todėl labai svarbu gilinti savo žinias, tobulintis, nevengti konsultuotis ir adekvačiai įvertinti savo kompetenciją.

 

_________________________________________________________________________________


Literatūra

1. Duarte PM, César Neto JB, Gonçalves PF, Sallum EA, Nociti FH. Estrogen deficiency affects bone healing around titanium implants: a histometric study in rats. Implant Dent. 2003;12:340-6.

2. Giro G, Gonçalves D, Sakakura CE, Pereira RM, Marcantonio Júnior E, Orrico SR. Influence of estrogen deficiency and its treatment with alendronate and estrogen on bone density around osseointegrated implants: radiographic study in female rats. Oral Surg Oral Med Oral Pathol Oral Radiol Endod. 2008;105:162-7.

3. Shibli JA, Grande PA, D'Avila S, Iezzi G, Piattelli A. Evaluation of human bone around a dental implant retrieved from a subject with osteoporosis. Gen Dent. 2008;56:64-7.

4. Shibli JA, Aguiar KC, Melo L, D'Avila S, Zenóbio EG, Faveri M, et al. Histological comparison between implants retrieved from patients with and without osteoporosis. Int J Oral Maxillofac Surg. 2008;37:321-7.

5. Amorim MA, Takayama L, Jorgetti V, Pereira RM. Comparative study of axial and femoral bone mineral density and parameters of mandibular bone quality in patients receiving dental implants. Osteoporos Int. 2007;18:703-9.

6. Serra MP, Llorca CS, Donat FJ. Oral implants in patients receiving bisphosphonates: a review and update. Med Oral Patol Oral Cir Bucal. 2008;13:E755-60.

 
     

Tel./faks.: +370 37 323153 │ El. paštas:tas:info@boaoffice.lt

     
 

Jeigu norite atsisakyti BOA Naujienų, informuokite mus laišku.

 
     
 

© 2008 Baltijos osteointegracijos akademija. Visos teisės saugomos. BOA Naujienų medžiaga yra saugoma autorinių teisių. Griežtai draudžiama BOA Naujienų skelbiamą informaciją panaudoti kitose svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti šią medžiagą kuriuo nors pavidalu be leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti BOA, kaip šaltinį.
BOA Naujienų pateikta informacija yra teisinga ir nauja, tačiau BOA nesuteikia jokių garantijų dėl šios informacijos tikslumo ir neatsako už patirtą žalą kilusią naudojant pateiktą informaciją. Autorių nuomonė ne visada sutampa su BOA nuomone. Klinicistas naudodamas įvairius metodus asmeniškai atsako už gydymo rezultatą.
BOA Naujienos turi nuorodas į įvairius šaltinius ir interneto svetaines visame pasaulyje. Pastarųjų BOA nekontroliuoja ir negali garantuoti jų turinio tikslumo ir pagrįstumo.