2013 m. RUGSĖJIS

SVARBI INFORMACIJA APIE RENGINIUS

 
 

Įvyko Penktasis tarptautinis BOA kongresas
 

 
 

Šiais metais rugsėjo mėnesį Baltijos osteointegracijos akademija jau penktą kartą organizavo tarptautinį kongresą, skirtą gydytojams odontologams, užsiimantiems dantų implantacija. Tai yra vienintelė tokio pobūdžio organizacija Baltijos šalyse. Kiekvienais metais yra sudaromas tarptautinis mokslinis komitetas, kuris padeda sukviesti lektorius iš įvairių šalių. Šiais metais kongresas buvo truputį kitoks, kadangi buvo atsisakyta labai didelio mokslinės programos intensyvumo ir buvo prailginta pranešimų trukmė. Buvo orientuojamasi į mūsų klausytojus, kurie daugiausiai yra klinicistai.

 
         
     
     
 

Buvo pakviesta daug užsienio lektorių, tačiau, šalia matėme gausų būrį jaunųjų mokslininkų iš Lietuvos, ypač Lietuvos sveikatos universiteto atstovų. Mes skatiname rezidentus bei doktorantus dalyvauti tokiuose renginiuose ir netgi varžytis moksliniame konkurse. Žurnalas „Journal of Oral & Maxillofacial Journal“ yra įsteigęs netgi piniginį prizą.

 
     
     
     
 

Kongreso metu aptartų temų aktualumą diktuoja esama situacija mokslo pasaulyje. Buvo diskutuojama ar geriau naudoti trumpus implantus ar atlikti žandikaulių kaulinio audinio augmentaciją. Tarptautinis lektorius profesorius Hugo de Bruin iš Gento universiteto pateikė visą eilę šių abiejų metodų privalumų ir trūkumų. Žinoma, klausytojai turi susidaryti savo nuomonę. Buvo kalbama apie pjezoelektrinių metodų taikymą dantų implantacijos chirurgijoje, estetinio rezultato aktualijas, planavimo ypatumus, kaulinio audinio regeneraciją ir galimas komplikacijas. BOA Tarybos nariai įsitikinę, kad gydytojams odontologams tokie renginiai atneša žinias į namus ir nereikia niekur važiuoti, išlaidauti. Negalima daryti klaidos ir galvoti, kad jau viską žinome ir nėra reikalo lankytis tokiuose renginiuose, nes dantų implantacijos operacijos metodikos, medžiagos, įranga nepaliaujamai vystosi ir atsiranda vis naujų galimybių bei atradimų. Netgi mūsų kaimynai latviai ir estai neturi galimybės kasmet klausytis savo šalyje gausaus būrio specialistų iš įvairių šalių ir betarpiškai išsiaiškinti iškilusius klausimus, padiskutuoti. Jau ir mūsų pacientai yra skaitę spaudoje ar internete apie BOA ir sako, kad pasitiki akademijos nariais gydytojais odontologais. Mums yra prestižas ir garbė būti BOA nariu.

 
     
     
     
 

Kongreso metu įvyko rinkiminis ataskaitinis susirinkimas. Buvo nuspręsta kol kas nekeisti BOA Tarybos ir kitų padalinių sudėties, tačiau įtraukti daugiau jaunųjų specialistų, kad suaktyvinti akademijos veiklą. Naujausia iniciatyva buvo - BOA diskusijų klubo surengimas. Planuojama parinkti keletą aktualių temų, pasikviesti patyrusių specialistų ir padiskutuoti, paieškoti optimalių sprendimų.

 
     
     
     
 

Asmeniškai dėkoju Baltijos osteointegracijos Tarybos nariams, revizijos komisijos nariams ir visiems, prisidėjusiems prie sėkmingos akademijos veiklos praeitoje kadencijoje, bei linkiu dar aktyviau ir išradingiau tęsti pradėtus darbus.

 
     
 

BOA Prezidentas profesorius Gintaras Juodžbalys

 
     
 

 

 

MOKSLO NAUJIENOS

 
 

Antkaulio storis bei ląstelinė sudėtis esant skirtingam dantenų biotipui

 
         
 

Mindaugas Pranskūnas

 

Mokslo naujienų autorius:

Mindaugas Pranskūnas, LSMU Veido ir žandikaulių chirurgijos klinika.

 
     
 

Antkaulis, kaip biologinė multipotencinių ląstelių turinti membrana, yra labai svarbus kaulo reparaciniams ir regeneraciniams procesams. Kliniškai yra pastebėta, kad kaulo gijimas, persitvarkymas ir regeneracija nevienodi esant skirtingam dantenų biotipui bei lokalizacijai dantų lanke. Chirurginėje bei periodontologinėje klinikinėje praktikoje storas gleivinės biotipas gerina aplinkybes, leidžiančias pasiekti norimą funkcinį, estetiškai patrauklų bei ilgalaikėje perspektyvoje stabilų rezultatą.

Multipotencinės ląstelės, esančios antkaulyje po skirtingų manipuliacijų operacijų metu, gali skatinti žaizdų gyjimą pirminiu būdu, alveolinio kaulo, šaknies cemento, periodonto raiščio, kaulinių jungčių regeneraciją.

 
 

 

 
 

 
 

 

 
 

Pav. 1. a) 23 danties dantenų recesija; b) atkeltas skeltas gleivinės lopas; c) atkeltas antkaulio lopas paliekant maitinamąsias kojeles; d) apverstas antkaulio lopas glaudžiamas prie danties uždengiant recesiją; e) prie apversto antkaulio glaudžiama gleivinė bei susiuvama; f) rezultatas po 1 savaitės; g) rezultatas po 1 metų.

(Šaltinis: Mahajan A et al. Comparison of periosteal pedicle graft and subepithelial connective tissue graft for the treatment of gingival recession defects (2012))

 
 

 

 
 

Skaitant mokslinę literatūrą gausu klinikinių atvejų analizių ir vis dar maža rekomendacijų, pagrįstų histologiniu ištyrimu. Kitaip sakant nėra jokių taisyklių, indikacijų bei kontraindikacijų, reguliuojančių antkaulio panaudojimą. Norint atsakyti į kylančius fundamentinius klausimus 2011 metais Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų ligoninėje (LSMULKK), Veido ir žandikalių chirurgijos skyriuje bei LSMU Medicinos akademijos, Anatomijos institute buvo pradėti apatinio žandikaulio, alveolinės ataugos antkaulio histologiniai tyrinėjimai. Biopsijos paimtos chirurginių sanacijų metu vertintos šviesaus lauko (Zeiss Imager M1) bei elektroniniu (FEI Biotwin G2) mikroskopais. Panaudoti trys histologiniams preparatams ruošti dažymo būdai: hematoksilino – eozino, toluidino mėlio, imunohistocheminis. Viso ištirta 14 pacientų.

 
 

 

 
 

 
 

 

 
 

Pav. 2. Gleivinės – antkaulio lopo 6 m storio preparatas išryškintas hematoksilinu – eozinu.

 
     
 

 

 
 

 
 

 

 
 

Pav. 3. Gleivinės – antkaulio lopo histologinis preparatas ištirtas šviesaus lauko bei elektroniniu mikroskopais. Fibrogeniniame sluoksnyje dominuoja fibroblastai apsupti kolageno, osteogeniniame sluoksnyje – osteoblastai.

 
 

 

 
 

Vertinant kiekybinius parametrus esant skirtingam dantenų biotipui bei vietai dantų lanke, nerasta statistiškai patikimų duomenų apie antkaulio storio priklausomybę nuo minėtų veiksnių. Po šio tyrimo etapo galime teigti, jog antkaulio storis yra vienodas, nepriklausomai nuo vietos dantų lanke ir dantenų biotipo. Gauti rezultatai nuvedė prie tolesnių antkaulio tyrinėjimų. Neradę kiekybinės priklausomybės, buvo nuspręsta tirti osteoblastų eilės ląstelių kiekį antkaulio osteogeniniame sluoksnyje. Šiam etapui įgyvendinti panaudotas sudėtingas imunohistocheminis preparatų ryškinimas.

 
     
 

 
 

 

 
 

Pav. 4. Osteogeniniame antkaulio sluoksnyje išryškintas specifinis baltymas (SP7/Osterix) randamas tik osteoblastų eilės ląstelėse.

 
 

 

 
 

Gauti rezultatai parodė, jog statistiškai patikimo ryšio tarp visos gleivinės ar atskirų jos sluoksnių matmenų bei osteoblastams specifinių baltymų kiekio antkaulio osteogeniniame sluoksnyje nėra. Gleivinės biotipas neatspindi antkaulio kiekybinių ir kokybinių savybių.

Reziumuojant galima pasakyti, kad pirminės biopsijos parodo vienodus antkaulio kiekybinius bei kokybinius rezultatus. Mintys ateičiai – būtina tęsti tyrimus!

 
     
         

Tel./faks.: +370 37 323153 │ El. paštas:info@boaoffice.lt

     
 

Jeigu norite atsisakyti BOA Naujienų, informuokite mus laišku.

 
     
 

2008 Baltijos osteointegracijos akademija. Visos teisės saugomos. BOA Naujienų medžiaga yra saugoma autorinių teisių. Griežtai draudžiama BOA Naujienų skelbiamą informaciją panaudoti kitose svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti šią medžiagą kuriuo nors pavidalu be leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti BOA, kaip šaltinį.
BOA Naujienų pateikta informacija yra teisinga ir nauja, tačiau BOA nesuteikia jokių garantijų dėl šios informacijos tikslumo ir neatsako už patirtą žalą kilusią naudojant pateiktą informaciją. Autorių nuomonė ne visada sutampa su BOA nuomone. Klinicistas naudodamas įvairius metodus asmeniškai atsako už gydymo rezultatą.
BOA Naujienos turi nuorodas į įvairius šaltinius ir interneto svetaines visame pasaulyje. Pastarųjų BOA nekontroliuoja ir negali garantuoti jų turinio tikslumo ir pagrįstumo.