2013 m. GRUODIS

SVEIKINAME!

 
 

Gerbiamieji,

 
  Baltijos osteointegracijos akademijos Taryba artėjančių Šventų Kalėdų ir Naujųjų Metų proga sveikina visus ir linki daug laimės, džiaugsmo ir meilės Jūsų šeimose.

Taip pat linkime daug kūrybinių idėjų, neišsenkančios kantrybės ir gerų pacientų mūsų kasdieniniuose darbuose!


Baltijos osteointegracijos akademijos Taryba
   
 

 

     

SVARBI INFORMACIJA APIE RENGINIUS

 
 

BOA pavasarinė konferencija 2014, diskusijų klubas
 

 
 

2014 metų kovo mėnesio 22 dieną Baltijos osteointegracijos akademija organizuoja konferenciją, skirtą gydytojams odontologams, praktikuojantiems dantų implantaciją. Tai diskusijų klubo konferencija, kurios metu bus galima paklausyti įdomių pranešimų ir po to diskutuojant aptarti visus iškilusius klausimus. Galėsime netgi kartu suplanuoti sudėtingesnį atvejį ir jį aptarti. Tai visiškai naujo formato renginys, kuris suteiks ne tik teorinių bet ir praktinių žinių. Renginys registruotas Lietuvos odontologų rūmuose, išduodami 6 val. profesinės kvalifikacijos tobulinimosi sertifikatai.

 
         
     
     
 

Adresas: Laisvės alėja 79, Kaunas 44297, viešbučio „Kaunas“ konferencijų salė.
Registracija: registruotis į renginį galite registracijos puslapyje www.boaoffice.lt arba telefonu 861654035.
Konferencijos dalyvio mokestis:
BOA narys – 130 Lt;
Ne BOA narys – 180 Lt;
Studentas, rezidentas – 100 lt.
Dalyvio mokestį prašome pervesti į banko sąskaitą:

Gavėjas: Baltijos osteointegracijos akademija
Įmonės kodas: 1917960177
Atsiskaitomoji sąskaita Nr.: LT56 7044 0600 0107 5499
AB SEB bankas.
Informacija: tel.: +370 61654035 arba email: info@boaoffice.lt

 
     
 

Mokslinė programa

 
     
 

1000 – 1045

 

Visa tiesa apie išrauto danties alveolės augmentaciją.
Gintaras Juodžbalys

1045 – 1130

 

Bioaktyvių medžiagų panaudojimas išrauto danties alveolės defektų augmentacijai: klinikinis pagrindimas ir gydymo planavimas
Povilas Daugėla

1130 – 1200

 

Kavos pertrauka

1200 – 1245

 

Ekonominiai aspektai dantų implantaciją praktikuojančio odontologo darbe
Gintautas Gumbelevičius

1245 – 1345

 

Pietūs

1345 – 1430

 

Dantų implantavimas ir su ja susijusios chirurginės procedūros. Gydytojo odontologo kompetencija ir teisinis reglamentas
Gintaras Janužis

1430 – 1515

 

Kompleksinis klinikinio atvejo planavimas
Algirdas Puišys

1515 – 1530

 

Diskusija

 
     
 

Apgyvendinimas: Specialia kaina siūloma nakvynė viešbutyje „KAUNAS“:
Standartinis VIENVIETIS kambarys (1 asmuo): 170 LTL;
Standartinis DVIVIETIS kambarys (2 asmenys): 185 LTL.
Registruotis nakvynei reikia individualiai, tereikia užpildyti rezervacijos formą ir siųsti el.paštu info@kaunashotel.lt arba Fax: +37037750851.
Rezervacijos forma: MS Word arba Adobe PDF

 
     

MOKSLO NAUJIENOS

 
 

Rūkymo įtaka apydančio audinių ir kaulinio audinio būklei

 
     
 

 
     
 

Tabakas gali būti rūkomas, kramtomas ar uostomas norint pasiekti poveikį organizmui. Tabako lapuose esantis nikotinas sukelia priklausomybę, savo stiprumu prilyginamą alkoholiui, kokainui ar net morfinui. Nuo rūkymo sukeltų ligų pasaulyje kasmet miršta 5 milijonai žmonių. Tabako rūkymas yra vienas iš didžiausių rizikos faktorių, kurie sukelia vėžį bei širdies-kraujagyslių ligas. Yra žinoma, kad rūkymas gali apsunkinti postmenopauzinę osteoporozę bei sukelti kaulo kokybinius pakitimus, padidinti lūžimų riziką. Visos šios rizikos dalinai yra susiję su imuninės sistemos bei vietinių imuninių apsauginių reakcijų – ląstelinio imuninio atsako ar neutrofilų (sutrinka chemotaksė ir arba fagocitozė) bei makrofagų funkcijos sutrikdymu, kurį sukelia tabakas. Labai sutrinka IgG2 ir T limfocitų produkcija ir antigeno-antikūno reakcija. Sumažėja T helperių kiekis, kuris svarbus B ląstelių funkcijai ir antikūnų produkcijai. Sumažėja seilių IgA ir serumo IgG. Yra įrodyta, kad sumažėja kraujo serumo IgG antikūnų produkcija į Prevotella intermedia and Fusobacterium nucleatum bakterijas. Visa tai susilpnina pirminį ir antrinį imuninį atsaką. Tokioje terpėje įsigali mikroorganizmai, jie prilimpa prie epitelio ląstelių, ima dominuoti gramneigiama mikroflora. Bacteroides forsythus dominuoja periodonte 2.3 karto dažniau, kaip ir Actinobacillus actinomycetemcomitans, Porphyromonas gingivalis ir Bacteroid forsythss. Įdomu tai, kad šios tendencijos klinikinių tyrimų praktikoje vyrauja jau dvi dekadas.

 
 

 

 
 

 
 

 

 
 

Tabako lapuose randama apie 4000 įvairių cheminių medžiagų, tokių kaip nikotinas, įvairūs nitrozaminai ir sunkiai charakterizuojamos medžiagos, iš kurių keli šimtai yra toksiškos žmogaus organizmui. Daugumą neigiamų reakcijų sukelia nikotinas, kuris ir yra daugiausiai išskiriama medžiaga rūkymo fazėje. Be nikotino, tabake taip pat yra daugiau nei 20 medžiagų, turinčių kancerogeninį poveikį (dažnai bendrai vadinamos dervomis).  Tai acetonas, amoniakas, anglies monoksidas, cianidas, metanas, propanas, butanas ir kitos. Nikotinas skatina kraujo krešėjimą, todėl didina trombozės riziką. Nikotinas sukelia kraujotakos pokyčius dantenose, kurie yra labai panašūs į eksudacinio vaskulito pokyčius, charakteringus periodontitui. Periodontitas yra labiausiai paplitusi lėtinė infekcinė suaugusiųjų liga, o rūkymas yra pripažintas pagrindiniu periodontito rizikos faktoriumi. Yra nustatyta, kad net 98% sergančiųjų nekrotiniu opiniu gingivitu yra rūkoriai.

 
 

 

 
 

   
     
 

Įdomu tai, kad rūkaliams yra nustatoma blogesnė higieninė burnos būklė - daugiau apnašų, konkrementų. Šiems asmenims dažniau nustatomas periodontitas ir paradoksas, bet rečiau gingivitas. Nikotinas stimuliuoja endotelio ir uždegimines ląsteles produkuoti citokinus, modifikuoja jų funkciją ir tokiu būdu slopina imuninį atsaką, vietinę uždegiminę reakciją. Periodonto audiniuose sutrinka kraujotaka, nes nikotinas yra vazokonstriktorius. Eksperimente su triušiais įrodyta, kad intraarterinė nikotino ir epinefrino injekcija sukelia karujo spaudimo sumažėjimą, nežiūrint to, kad yra sukeltas bendras kraujo spaudimas. Šios nikotino savybės matomai slopina gingivito išsivystymą.

Tačiau, kai kurie klinikiniai tyrimai parodė, kad rūkymas gali paveikti ne tik apydančio audinius, bet ir alveolinio kaulo aukštį ir tankį, kurių pakenkimo laipsnis priklauso nuo rūkymo trukmės ir kiekio. Tiriant jaunus (vidutinis amžius 20.5 metai) individus (42 rūkė vidutiniškai po 14 cigarečių per dieną daugiau nei du metus ir 39 niekada nerūkė), buvo palyginti higieninio indekso rodikliai bei alveolinio kaulo kiekybiniai ir kokybiniai rodikliai, nustatyti skaitmeninėse rentgenogramose. Tyrimo rezultatai parodė, kad apnašų indeksas bei dantenų vagelės eksudacijos indeksas buvo statistiškai patikimai didesnis (P < 0.01)   tiems, kurie rūkė. Dantenų recesija taip pat buvo ženkliai dažniau nustatoma (P < 0.001) rūkantiems asmenims. Maždaug po metų, rūkančių asmenų vidutinis alveolinio kaulo aukštis bei kaulo tankis buvo statistškai patikimai  (P < 0.01) mažesnis negu nerūkančiųjų.

Įvairių autorių duomenimis, apydančio audinių destrukcija rūkantiems asmenims yra nustatoma nuo 2.6 iki 14 kartų dažniau nei nerūkančių. Jeigu yra surūkoma 1 cigaretė per dieną, dantenų recesija padidėja 0.5%, o surūkant 10-20 cigarečių, net iki 10 %. Nustatyta, kad yra tiesioginė koreliacija tarp nikotino metabolizmo produkto kotinino ir periodonto sveikatos rodiklių. O danties netekimo rizika rūkant padidėja iki 70%.

Rūkantiems asmenims atlikus radikalią lopo operaciją, minkštųjų audinių priauginimo operaciją gydant recesijas (100% koreliacija), yra gaunamas blogesnis terapinis efektas negu nerūkantiems. Užkietėjusiems rūkaliams, kurie nerūkė pirmąsias 2 pooperacinio gijimo savaites, buvo nustatomi panašūs rezultatai kaip ir nerūkantiems.

Rūkymas sutrikdo ir reguliuojamos kaulo regeneracijos procesus. Nikotinas ir anglies monoksidas neigiamai veikia žaizdų gijimą. Cigarečių dūmuose esantis anglies monoksidas jungiasi su kraujyje esančiu ir deguonį pernešančiu hemoglobinu ir mažina deguonies pernešimą kraujyje bei organizmo aprūpinimą deguonimi. Net 80% atvejų, rūkoriams gydant kaulinius defektus ties šaknų bifurkacijomis, nustatytas nesėkmingas gydymo rezultatas. Nikotinas inhibuoja ir fibroblastų-fibronektino (stimuliuodamas osteoblastų šarminės fosfatazės aktyvumą) bei kolageno produkciją, o fibroblastų kolagenazės aktyvumą skatina.

Neigiamas nikotino poveikis išryškėja ir vykstant osteointegracijai. Pavyzdžiui, nustatytas statistiškai patikimai (P < 0.01) mažesnis alveolių užsipildymas kraujo krešuliu po danties rovimo. Rūkoriams yra nustatomas mažesnis kaulo tankis, ypač esant IV tipo kaului. Įsukus titaninį implantą į kaulą, trečią parą prasideda kapiliarų produkcijos procesai, kurie ypatingai svarbūs tolimesnei osteofilinei kaulo osteointegracijos fazei. Nikotinas stabdo vaskuliarizacijos procesus. Todėl reikia žinoti, kad nikotino poveikis ypač yra žalingas ankstyvose gijimo stadijose. Bendrai paėmus, rūkantiems asmenims apie 2.6 karto dažniau nustatomas implanto atmetimas periode tarp minkštųjų audinių formavimo ir protezavimo, ypatingai viršutinio žandikaulio galiniame segmente po sinuso dugno pakėlimo operacijos. Vėliau yra sutrikdomos kaulo kokybinės bei kiekybinės savybės, todėl padidėja periimplantinio kaulo rezorbcija bei periimplantito rizika.

 
     
 

 
 

 

 
 

Tyrimai su pelėmis, kai tiriamajai grupei buvo kasdien injekuojamas tam tikras kiekis nikotino, o kontrolinei tik fiziologinio tirpalo, parodė, kad nikotinas sukelia reikšmingą alveolinio kaulo rezorbciją. Norint išsiaiškinti, kaip gi nikotinas veikia į epitelinių ląstelių, fibroblastų ir osteoblastų funkciją, buvo atlikti in vitro tyrimai. Buvo nustatyta, kad kramtomojo tabako nikotinas sukelia apydančio audinių uždegimą ir tiesiogiai paspartina dantenų ekstraceliulinės matricos destrukciją. Be to, nustatyta, kad nikotinas yra α7 nikotininio acetilcholino receptoriaus specifinis agonistas ir gali paspartinti α7 nAChR išskyrimą pelės periodonto audinyje ir žmogaus periodonto raisčių ląstelėse. Nikotinas skatia ir IL-6 produkciją bei TNF- α koncentraciją dantenų vagelės skystyje, kuris yra tumoronekrozės faktorius.

Nikotinas gali sutrikdyti ir IL-1β sekreciją žmogaus apydančio audinių raiščių ląstelėse, kas sukelia osteoklastogenezę. Osteoklastai yra didelės daugiabranduolinės ląstelės, turinčios unikalią savybę – sukelti ekstraląstelinę kaulo, mineralizuotos kremzlės ar danties rezorbciją. Normoje osteoklastų ir osteoblatų sąveikavimas yra gyvybiškai svarbus, atliekant skeleto vystymąsi ir remodeliavimą. Balansas tarp rezorbcijos ir kaulo produkcijos yra būtinas kaulo homeostazei palaikyti. Osteoklastų aktyvumo padidėjimas gali sukelti disbalansą ir tokias ligas kaip osteoporozė bei periodontitas.

Pastaruoju metu yra nustatyta dar daugiau niktono poveikio į osteoblastus bei osteoklastus mechanizmų. Pavyzdžiui, nikotinas, veikdamas į makrofagus stimuliuojantį faktorių ir E2 prostaglandinų produkciją, gali paspartinti osteoklastų diferenciaciją ir kaulo rezorbciją. Nikotinas gali paskatinti atsakingų už kaulo rezorbciją baltymų, tokių kaip CA II, katepsinas K, MMP-9 ir panašiai, išsiskyrimą.

Apibendrinant galia pasakyti, kad rūkymas veikia į šiuos burnos ir žandikaulių mechanizmus:

  • slopina vietinį imuninį atsaką,
     
  • sukelia nepalankius subgingivalinės terpės pokyčius,
     
  • sukelia ekstraceliuliarinės matricos destrukciją ir kaulo degeneraciją, tankio sumažėjimą,
     
  • apsunkina žaizdų gijimą.

  • Visi nikotino poveikio mechanizmai į periodonto bei kaulinio audinio rezorbciją, žaizdų gijimą, dar nėra išsiaiškinti, tačiau jau yra pakankamai daug eksperimentinio ir klinikinio tyrimo duomenų, kad būtų galima teigti, jog tabako rūkymas reikšmingai sukelia minėtų audinių lėtinį uždegimą bei rezorbciją ir apsunkina žaizdų gijimą.

     
     

     

     
     

     
     

     

     
     

    A = sveiko žmogaus normalus kaulo tankis;
    B = sergančiojo osteoporoze žmogaus žemas kaulo tankis
    .

    (Šaltinis: Iqbal J, Sun L, Cao J, Yuen T, Lu P, Bab I, Leu NA, Srinivasan S, Wagage S, Hunter CA, Nebert DW, Zaidi M, Avadhani NG. Smoke carcinogens cause bone loss through the aryl hydrocarbon receptor and induction of Cyp1 enzymes. Proc Natl Acad Sci U S A. 2013 Jul;110(27):11115-20. Epub 2013 Jun 17. [Medline: 23776235] [PMC free article: 3704019] [doi: 10.1073/pnas.1220919110]).

     
     

     

     
     

    Literatūra

    1. Iqbal J, Sun L, Cao J, Yuen T, Lu P, Bab I, Leu NA, Srinivasan S, Wagage S, Hunter CA, Nebert DW, Zaidi M, Avadhani NG. Smoke carcinogens cause bone loss through the aryl hydrocarbon receptor and induction of Cyp1 enzymes. Proc Natl Acad Sci U S A. 2013 Jul 2;110(27):11115-20. Epub 2013 Jun 17. [Medline: 23776235] [PMC free article: 3704019] [doi: 10.1073/pnas.1220919110]
    2. Ma D, Li Y, Hackfort B, Zhao Y, Xiao J, Swanson PC, Lappe J, Xiao P, Cullen D, Akhter M, Recker R, Xiao GG. Smoke-induced signal molecules in bone marrow cells from altered low-density lipoprotein receptor-related protein 5 mice. J Proteome Res. 2012 Jul 6;11(7):3548-60. Epub 2012 Jun 4. [Medline: 22616666] [doi: 10.1021/pr2012158]
    3. Gao SG, Cheng L, Li KH, Liu WH, Xu M, Jiang W, Wei LC, Zhang FJ, Xiao WF, Xiong YL, Tian J, Zeng C, Sun JP, Xie Q, Lei GH. Effect of epimedium pubescen flavonoid on bone mineral status and bone turnover in male rats chronically exposed to cigarette smoke. BMC Musculoskelet Disord. 2012 Jun 19;13:105. [Medline: 22713117]
      [PMC free article: 3480917] [doi: 10.1186/1471-2474-13-105]
    4. Xue Y, Haub MD, Smith BW, Baybutt RC. Decreases in bone mineral content by dietary all-trans retinoic acid precede decreases in bone mineral density in a weanling rat model of cigarette smoke-induced lung injuries. Int J Vitam Nutr Res. 2011 Jan;81(1):5-11. [doi: 10.1024/0300-9831/a000045] [Medline: 22002213]
    5. Tanaka H, Tanabe N, Kawato T, Nakai K, Kariya T, et al. (2013) Nicotine Affects Bone Resorption and Suppresses the Expression of Cathepsin K, MMP-9 and Vacuolar-Type H+-ATPase d2 and Actin Organization in Osteoclasts. PLoS ONE 8(3): e59402. [doi:10.1371/journal.pone.0059402]
    6. Rosa GM, Lucas GQ, Lucas ON. Cigarette smoking and alveolar bone in young adults: a study using digitized radiographs. J Periodontol. 2008 Feb;79(2):PubMed PMID: 232-44. [Medline: 18251656]
      [doi: 10.1902/jop.2008.060522]
    7. Levin L, Levine J. Cigarette smoking and radiographic alveolar bone height and density. N Y State Dent J. 2010 Nov;76(6):31-5. [Medline: 21226404]
    8. Arno A, Waerhaug J, Lovdal A, Schei O. Incidence of gingivitis as related to sex, occupation, tobacco consumption, tooth brushing and age. Oral Surg Oral Med Oral Pathol 1958;11:587- 95. [Medline: 13553310]
    9. Ismail AZ, Burt BA, Eklund SA. Epideological pattern of smoking and periodontal disease in United States. J Am Dent Assoc 1983;106:617-21.
    10. Genco RJ. Assessment of risk of periodontal disease. Compend Suppl. 1994;(18):S678-83; quiz S714-7. Review. [Medline: 8039205]
    11. Pindborg JJ. Influence of service in armed forces on incidence of gingivitis. J Am Dent Assoc. 1951 May;42(5):517-22. [Medline: 14823852]
    12. Clarke NG, Shephard BC, Hirsch RS. The effects of intra-arterial epinephrine and nicotine on gingival circulation. Oral Surg Oral Med Oral Pathol. 1981 Dec;52(6):577-82. [Medline: 6947180]
    13. Miller PD Jr. Root coverage with the free gingival graft. Factors associated with incomplete coverage. J Periodontol. 1987 Oct;58(10):674-81. [Medline: 3478464]
    14. Baig MR, Rajan M. Effects of smoking on the outcome of implant treatment: a literature review. Indian J Dent Res. 2007 Oct-Dec;18(4):190-5. Review. [Medline: 17938497]
     
             

    Tel./faks.: +370 37 323153 │ El. paštas:tas:info@boaoffice.lt

         
     

    Jeigu norite atsisakyti BOA Naujienų, informuokite mus laišku.

     
         
     

    © 2008 Baltijos osteointegracijos akademija. Visos teisės saugomos. BOA Naujienų medžiaga yra saugoma autorinių teisių. Griežtai draudžiama BOA Naujienų skelbiamą informaciją panaudoti kitose svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti šią medžiagą kuriuo nors pavidalu be leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti BOA, kaip šaltinį.
    BOA Naujienų pateikta informacija yra teisinga ir nauja, tačiau BOA nesuteikia jokių garantijų dėl šios informacijos tikslumo ir neatsako už patirtą žalą kilusią naudojant pateiktą informaciją. Autorių nuomonė ne visada sutampa su BOA nuomone. Klinicistas naudodamas įvairius metodus asmeniškai atsako už gydymo rezultatą.
    BOA Naujienos turi nuorodas į įvairius šaltinius ir interneto svetaines visame pasaulyje. Pastarųjų BOA nekontroliuoja ir negali garantuoti jų turinio tikslumo ir pagrįstumo.