2013 m. balandis

SVARBI INFORMACIJA APIE NUMATOMUS RENGINIUS

 
 

Penktasis tarptautinis BOA kongresas:
pasižymėkite 2013 metų rugsėjo mėnesio 13 - 14 dienas savo kalendoriuje!
 

 
 

 

 
 


V-sis tarptautinis BOA kongresas numatomas 2013 metų rugsėjo mėnesio 13 - 14 dienomis, Kaune "Park Inn Kaunas" viešbučio konferencijų centre. Kongreso metu bus pristatomos naujovės šiais klausimais:
- gydymo protokolai dantų implantacijoje;
- naujovės dantų implantacijos srityje;
- komplikacijos ir galimi jų sprendimo būdai;
- vietiniai rizikos faktoriai dantų implantacijoje;
- diagnostikos metodų galimybės.
 

Baltijos osteointegracijos akademijos nariai ir kongreso svečiai turės galimybę apsikeisti nuomonėmis apie savo ir kolegų darbą. Mokslinis komitetas parengė įdomią mokslinę programą, o nuotaiką praskaidrins kongreso banketas ir koncertas.
 

Atsižvelgiant į BOA narių pasiūlymus, bus pakoreguota kongreso mokslinė programa: daugiau diskusijų, ilgesni klinikiniai pranešimai, kolegų atsineštų klinikinių atvejų nagrinėjimas. Įdomius atvejus ruoškite jau dabar (foto, rentgenogramos ir t.t.).
Pastaba
! Jeigu norite paruošti atvejo pristatyma, tezes, prašome susisiekti su Gintaru Juodžbaliu el. paštu: gintaras@stilusoptimus.lt.
 

 

MOKSLO NAUJIENOS

 
 

Periimplantito gydymo protokolai

Periimplantitas yra uždegiminis aplink implantą esančių kietųjų ir minkštųjų audinių procesas. Ligos pasekoje prarandamas kaulas ir implanto atrama, yra kraujavimas zonduojant ir pūliavimas. Periimplantito etiopatogenezė yra kompleksinė ir susideda iš eilės faktorių, trys iš kurių yra svarbiausi:

1. Su pacientu susiję faktoriai – sisteminės ligos (diabetas, osteoporozė) ir prieš tai buvuęs periodontitas.

2. Socialiniai faktoriai – netinkama burnos higiena, rūkymas, piknaudžaivimas vaistais.

3. Žalingi įpročiai (dantų griežimas, sąkandžio anomalijos).
 

Be aukščiau minėtų faktorių, įtakos turi ir jatrogeninės priežastys – netinkami protezai, cemento likučiai po protezo fiksacijos, protezinių komponentų atsipalaidavimas.
 

Nors dantų implantacija yra labai patikimas gydymo metodas, praėjus 5 metams po implantacijos, periimplantitas gali išsivystyti nuo 0 iki 14.4% atvejų. Daug gydymo metodų buvo pasiūlyta periimplatitui gydyti ir jų visų esmė yra išvalyti implanto paviršių nuo užterštumo. Gydymui yra pasiūlyta eilė protokolų:

1. Skirti sisteminius antibiotikus.

2. Mechaninis implanto nuvalymas ir gydymas antibiotikais.

3. Mechaninis implanto nuvalymas ir gydymas vietiniais medikamentais bei skalavimais chlorheksidinu.

4. Mechaninis implanto nuvalymas kartu su lazerio gydymu.

5. Chirurginis uždegiminio židinio išvalymas ir kitos modifikacijos.

6. Chirurginis uždegiminio židinio išvalymas su reguliuojama kaulo regeneracija, siekiant atstatyti kaulo ir minkštųjų audinių defektus.
 

Židinio išvalymas ir audinių atstatymas yra pats efektyviausias gydymo metodas. Nechirurginiai gydymo metodai neprigijo, nes jie neskatina audinių defekto gijimo. Kaip žinia, dantų ir implantų biologinės savybės kaule yra skirtingos, taigi ir aplink esantis uždegiminis procesas vystosi skirtingai. Esant periimplantitui, uždegiminė infiltracija ir kaulo rezorbcija einanti gilyn, yra intensyvesnė. Apnašos taip pat gali pridaryti daugiau žalos esant periimplantitui. Implanto paviršiaus išvalymas nuo mikroorganizmų yra ypatingai svarbus gydant periimplantitą. Netgi sisteminis antibiotikų vartojimas dėl rekolonizacijos yra mažai efektyvus, jei nebus vietinio paviršiaus išvalymo.
 

Štai kai kurie galimi gydymo metodai, kai naudojamas paviršiaus išvalymas:

1. Mechaninis/ultragarsinis paviršiaus nuvalymas ir vietinis antimikrobinių preparatų naudojimas.

2. Gydymas lazeriu belope ir atkeliant lopą technika.

3. Mechaninis išvalymas atkėlus lopą.

4. Mechaninis išvalymas atkėlus lopą ir taikant reguliuojamą kaulo regeneraciją.

 
     
 

 
     
 

Pav. 1. Titano šepetėlis, skirtas implanto paviršiui valyti.

 
     
 

Norint kiek galima geriau išvalyti implanto paviršių nuo mikroorganizmų, kai kurios kompanijos pradėjo gaminti titaninius šepetėlius, kurie pritaikyti prie mikro-antgalio. Šiuo atveju procedūra susideda iš trijų etapų. Pirmasis etapas yra chirurginis implanto apnuoginimas ir dalies pažeisto kaulo bei granuliacijų išvalymas. Antrajame etape reikia išvalyti patį implantą. Atsižvelgiant į implanto formos ir paviršiaus ypatumus, mechaninis implanto išvalymas yra pakankamai komplikuotas. Anksčiau buvo naudojamas grąžtas arba kiuretė. Šiuo metu yra naudojami titaniniai šepetėliai. Naudojant šepetėlius, galima daug lengviau pasiekti implanto paviršių netgi siauruose tarpuose, esančiuose tarp sriegio vijų. Trečio etapo metu paviršius yra apdorojamas antimikrobiniais skysčiais, tokiais kaip detergentai, solventai, vietiškai veikiantys antibiotikai, oksiduojantys skysčiai, kurie efektyviai pašalina mikroorganizmus bei likusius baltymus. Vietoje skysčių galima naudoti lazerį arba ultravioletinius spindulius, kurie sudegina bet kokius organinius likučius. Baigus valymo procedūrą, implantas nuplaunamas steriliu fiziologiniu skysčiu, kad pašalinti cheminių medžiagų likučius ir mechanines suardytų audinių šiukšles. Galiausiai, badant kaulą aštriu instrumentu, yra sukeliamas kraujavimas iš kaulo. Implantas yra padengiamas šviežiu krauju. Ant viršaus yra dedamos kaulo pakaitalo granulės ir kolageno membrana. Titano paviršius stabilizuoja kraujo krešulį ir kaulo pakaitalo granules prie implanto.

 
         
 

 
     
 

Pav. 2. Titano paviršiai: A = originalus implanto paviršius; B = kontaminuotas titano paviršius, valytas su kiurete, subraižytas, tarpai tarp sriegių neišsivalę; C = nuvalytas titano paviršius; D = implantas ir titano šepetėlis.
(Nuotraukos Dr Duddeckk, Kiolno universitetas).

 
     
 

Titano šepetėlis nepažeidžia paviršiaus, valo sukamais judesiais įskaitant ir vidinius sriegio paviršius. Užterštas titano paviršius valant kiurete yra subraižomas, o tarpai tarp sriegių neišsivalo.

 
         
 

 
     
 

Pav. 3. Imaplanto paviršiaus valymas Titono  šepetėliu.
(Nuotraukos Dr Wohlfahrt, Oslo universitetas).

 
     

KLINIKINIS ATVEJIS

 
 

Alveolinės keteros rekonstrukcija panaudojant šoninės maksiliarinio ančio sienos kaulinę plokštelę

 
             
   

Klinikinį atvejį pristato:

Gražvydas Omerca
1 – gyd. odontologas, burnos chirurgijos rezidentas.

 

Tatjana Nimčenko1 – gyd. odontologė, burnos chirurgijos rezidentė.
 

1LSMUL Kauno Klinikos, Veido-žandikaulių chirurgijos klinika.

 

 
 

Gražvydas Omerca

 

 

 

Tatjana Nimčenko

 
         
 

 

OPG stebima dalinė 22’o ir 25’o dantų adentija, bei viršutinio žandikaulio kairės pusės ančio pneumatizacija.

 
         
 

 

Klinikinis alveolinės keteros vaizdas 22’o danties srityje.

 
         
 

 

Atkėlus pilną dantenų-antkaulio lopą, stebima didelė horizontali alveolinės keteros rezorbcija.

 
         
 

 

25’o danties srityje, pagal įprastą protokolą, atlikta atvira sinuso dugno pakėlimo operacija.

 
         
 

 

Atlikus šoninės maksiliarinio sinuso sienos antrostomiją, išpreparuota kaulinė plokštelė (KP).

 
         
 

 

KP fiksuota 22’o danties srityje pageidaujamoje padėtyje, taip atkuriant natūralią alveolinės keteros formą (labialinis vaizdas).

 
         
 

 

KP fiksuota 22’o danties srityje pageidaujamoje padėtyje, taip atkuriant natūralią alveolinės keteros formą (okliuzinis vaizdas).

 
         
 

 

Kaulo defektai tarp KP ir recipientinės ložės užpildyti smulkintu autogeniniu ir ksenogeniniu kaulo pakaitalu.

 
         
 

 

Sukurtas dantenų perteklius,lopas grąžintas į pradinę padėtį ir susiūtas.

 
         
 

 

Laikinas protezas fiksuotas prie gretimų dantų skysto kompozito pagalba.

 
         
 

 

KT tyrimo, atlikto praėjus 1 sav. po operacijos, pjūviuose stebimi alveolinės ataugos dimensijų pokyčiai 22’o danties srityje. Priešoperacinis (B), pooperacinis alveolinės ataugos storis (C) bei storio pokytis įvykęs operacijos metu.

 
         
 

 

22’o danties srities klinikinis vaizdas, praėjus 4 mėn po operacijos.

 
         
 

 

Atkėlus dantenų-antkaulio lopą, stebimas pilnas KP ir smulkinto kaulo peraugimas bei integracija (labialinis vaizdas).

 
         
 

 

Atkėlus dantenų-antkaulio lopą, stebimas pilnas KP ir smulkinto kaulo peraugimas bei integracija (okliuzinis vaizdas).

 
         
 

 

KT tyrime, atliktame praėjus 4 mėn. po operacijos, radiologiškai stebimas KP ir smulkinto kaulo integravimasis 22’o ir 25’o dantų srityse bei prigijęs sraigtinis implantas. Po 4 mėn. gyjimo, transplantuotos KP rezorbcija nestebima (B), lyginant su KT tyrimo, atlikto praėjus 1 sav. nuo op., duomenimis.

 
         
 

 

Regeneravus alveolinės keteros kaulą 22’o danties srityje, pagaliau tapo įmanoma pozicionuoti implantą teisingoje padėtyje būsimos nuolatinės fiksuotos restauracijos atžvilgiu.

 
         
   

22’o danties srityje įsriegtas implantas.

 
         

Baltijos osteointegracijos akademija │ Tel./faks.: +370 37 323153 │ El. paštas: info@boaoffice.lt

     
 

Jeigu norite atsisakyti BOA Naujienų, informuokite mus laišku.

 
     
 

© 2008 Baltijos osteointegracijos akademija. Visos teisės saugomos. BOA Naujienų medžiaga yra saugoma autorinių teisių. Griežtai draudžiama BOA Naujienų skelbiamą informaciją panaudoti kitose svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti šią medžiagą kuriuo nors pavidalu be leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti BOA, kaip šaltinį.
BOA Naujienų pateikta informacija yra teisinga ir nauja, tačiau BOA nesuteikia jokių garantijų dėl šios informacijos tikslumo ir neatsako už patirtą žalą kilusią naudojant pateiktą informaciją. Autorių nuomonė ne visada sutampa su BOA nuomone. Klinicistas naudodamas įvairius metodus asmeniškai atsako už gydymo rezultatą.
BOA Naujienos turi nuorodas į įvairius šaltinius ir interneto svetaines visame pasaulyje. Pastarųjų BOA nekontroliuoja ir negali garantuoti jų turinio tikslumo ir pagrįstumo.